EKLYn 50-vuotisjuhlaa juhlittiin Imatran Valtionhotellissa

Juhlaseminaaria seurataan Imatra-salissa. © Juha Juuti

Etelä-Karjalan Lintutieteellisen Yhdistyksen 50-vuotisjuhlaa vietettiin lauantaina 26.10.2019 noin 100 osallistujan joukolla Imatran Valtionhotellissa.

Juhla alkoi seminaarilla, jonka alkajaisiksi EKLYn puheenjohtajalla Harri Ekholmilla ja BirdLife Suomen toiminnanjohtajalla Aki Arkiomaalla oli tervehdyspuheenvuorot. Seminaarissa kuultiin Pertti Koskimiehen, Jarkko Rutilan ja Risto Juvasteen kiintoisat esitelmät ja nähtiin Mikko Pölläsen ja Hannu Siitosen upeat kuvaesitykset.

Seminaarin jälkeen siirryttiin Linnasaliin juhlatilaisuuteen kakkukahveille ja ansiomerkkien jakoon. Tilaisuudessa kuultiin myös Anni Paarman ja Santeri Hutun musiikkiesitys.

Ansiomerkit jakoivat Aki Arkiomaa ja Harri Ekholm.

BirdLife Suomen hopeisen ansiomerkin saivat Janne Aalto, Juha Juuti, Pekka Karhu, Jari Kiljunen ja Totti Toiskallio.

EKLYn BirdLife -ansiomerkin saivat Hanna Aalto, Risto Juvaste, Veijo Kantele, Pauli Kantonen, Anniina Kontiokorpi, Karri Kuitunen, Markku Loippo, Harry Nyström, Jouko Rantanen, Marko Ruti, Jarkko Rutila, Pekka Sarkanen, Hannu Siitonen, Jorma Sorjonen, Sirkka-Liisa Vaalivirta ja Tuuliaisen Säätiö.

Kiitokset kaikille esiintyjille, tilaisuuden juontajille Anniina Kontiokorvelle ja Jarkko Rutilalle sekä paikalle saapuneille juhlavieraille, jotka yhdessä tekivät juhlasta 50-vuotiaan yhdistyksen arvoisen tilaisuuden!

Kommentointi on suljettu.